Resposnive Mobile - en to ja_JP translation catalogue (233 entries)

en: % Comments &darr;
ja_JP: %件のコメント &darr;

en: %1$d %2$s for "%3$s"
ja_JP: "%3$s" に %1$d %2$s

en: %1$s %2$s
ja_JP: %1$ %2$ s

en: %1$s powered by %2$s
ja_JP: %1$ の %2$ s によって供給

en: %d apple | %d apples
ja_JP[0]: %d アップル

en: %s activated successfully.
ja_JP: %s は正常にアクティブになります。

en: %s is not installed. Please install this plugin manually.
ja_JP: %s はインストールされません。このプラグインを手動でインストールしてください。

en: &#8249; Older posts
ja_JP: &#8249; 古い投稿

en: &#8249; Return to
ja_JP: &#8249; 戻る:

en: &larr; Home
ja_JP: &larr; ホーム

en: &larr; Older Comments
ja_JP: &laquo; 古いコメント

en: 1 Comment &darr;
ja_JP: 1件のコメント &darr;

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
ja_JP: 404 &#8212; お探しのページが見つかりません。

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja_JP: <span class="meta-nav"> &larr;</span>古い記事

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
ja_JP: <span class="posted-on"> %1$ s を掲載</span><span class="byline"> %2$ s</span>

en: Activate
ja_JP: 選択

en: All theme settings will be lost!
ja_JP: すべてのテーマの設定は失われます。

en: Already installed
ja_JP: インストール済み

en: Aperture: f&#47;
ja_JP: 絞り: f&#47;

en: Archive for %s
ja_JP: %s のアーカイブ

en: Archives
ja_JP: お知らせ

en: Area 1 - sidebar.php - Displays on Default, Blog, Blog Excerpt page templates
ja_JP: 地域 1 - sidebar.php - 既定では、ブログ、ブログの抜粋のページ テンプレートを表示します。

en: Area 10 - sidebar-colophon.php, 100% width Footer widgets
ja_JP: エリア 10 - サイドバー colophon.php, 100% の幅のフッターのウィジェット

en: Area 11 - sidebar-top.php - Displays on the right of the header
ja_JP: ヘッダーの右側の領域 11 サイドバー top.php - が表示されます。

en: Area 12 - sidebar-footer.php - Maximum of 3 widgets per row
ja_JP: 領域 12 - サイドバー footer.php - 3 ウィジェット行ごとの最大値

en: Area 2 - sidebar-right.php - Displays on Content/Sidebar page templates
ja_JP: 地域 2 - サイドバー （あなた right.php-コンテンツ/サイドバー ページ テンプレートの表示

en: Area 3 - sidebar-left.php - Displays on Sidebar/Content page templates
ja_JP: 地域 3 - サイドバー left.php-サイドバー/コンテンツ ページ テンプレートの表示

en: Area 4 - sidebar-left-half.php - Displays on Sidebar Half Page/Content page templates
ja_JP: エリア 4 - サイドバー-左-half.php - サイドバー半分ページ/コンテンツ ページ テンプレートが表示されます。

en: Area 5 - sidebar-right-half.php - Displays on Content/Sidebar Half Page page templates
ja_JP: コンテンツ/サイドバー ページの半分の地域 5 - サイドバー右 half.php - ディスプレイ ページ テンプレート

en: Area 6 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
ja_JP: 地域 6 サイドバー home.php - ホーム ページが表示されます。

en: Area 7 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
ja_JP: 地域 7 サイドバー home.php - ホーム ページが表示されます。

en: Area 8 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
ja_JP: 地域 8 サイドバー home.php - ホーム ページが表示されます。

en: Area 9 - sidebar-gallery.php - Displays on the page after an image has been clicked in a Gallery
ja_JP: ギャラリーにイメージがクリックしてされた後、ページに表示エリア - サイドバー-gallery.php - 9

en: Asides
ja_JP: 挿話

en: Audios
ja_JP: オーディオ

en: Author: %s
ja_JP: 著者: %s

en: CSS Styles
ja_JP: CSS スタイル

en: CSS Tutorial
ja_JP: CSS チュートリアル

en: Call to Action
ja_JP: いますぐ登録！

en: Call to Action (Text)
ja_JP: アクション喚起ボタン (テキスト)

en: Call to Action (URL)
ja_JP: アクション喚起ボタン (URL)

en: Camera:
ja_JP: カメラ

en: Categories
ja_JP: 部類

en: Chats
ja_JP: チャット

en: Check to disable
ja_JP: チェックして無効化

en: Click OK to restore.
ja_JP: 復元するには、[ok] を] をクリックします。

en: Click here
ja_JP: ここをクリック

en: Colophon Widget
ja_JP: サイト情報ウィジェット

en: Comment navigation
ja_JP: コメント

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントフィード

en: Content Area
ja_JP: コンテンツエリア

en: Content/Sidebar
ja_JP: コンテンツ/サイドバー

en: Content/Sidebar Half Page
ja_JP: コンテンツ/サイドバー半ページ

en: Current theme
ja_JP: 現在のテーマ

en: Custom CSS Styles
ja_JP: カスタム CSS スタイル

en: Custom Header
ja_JP: カスタムヘッダー

en: Custom Scripts for Header and Footer
ja_JP: ヘッダー・フッター用のカスタムスクリプト

en: Daily Archives: %s
ja_JP: %sのお知らせ

en: Default
ja_JP: 既定

en: Default Blog Posts Index Layout
ja_JP: デフォルトブログ投稿一覧ページレイアウト

en: Default Layouts
ja_JP: デフォルトレイアウト

en: Default Single Blog Post Layout
ja_JP: デフォルト個別ブログ投稿レイアウト

en: Default Static Page Layout
ja_JP: デフォルト固定ページレイアウト

en: Disable Call to Action Button?
ja_JP: アクション喚起ボタンを非表示にしますか ?

en: Disable breadcrumb list?
ja_JP: パンくずリストを無効にするか？

en: Do you want to restore the default settings?
ja_JP: デフォルト設定を復元しますか。

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
ja_JP: 落ち着いてください、大丈夫です。他のオプションを一緒に考えてみましょう。

en: E-mail
ja_JP: メール

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Embeds to footer.php &darr;
ja_JP: footer.php への埋め込み ↓

en: Embeds to header.php &darr;
ja_JP: header.php への埋め込み ↓

en: Enable Custom Front Page
ja_JP: カスタムフロントページを有効化

en: Enter your Facebook URL
ja_JP: Facebook URL を入力

en: Enter your Google+ URL
ja_JP: Google+ URL を入力

en: Enter your Instagram URL
ja_JP: Instagram URL を入力

en: Enter your LinkedIn URL
ja_JP: LinkedIn URL を入力

en: Enter your Pinterest URL
ja_JP: Pinterest URL を入力

en: Enter your RSS Feed URL
ja_JP: RSS フィードの URL を入力

en: Enter your StumbleUpon URL
ja_JP: StumbleUpon URL を入力

en: Enter your Twitter URL
ja_JP: Twitter URL を入力

en: Enter your Vimeo URL
ja_JP: Vimeo URL を入力

en: Enter your YouTube URL
ja_JP: YouTube URL を入力

en: Enter your call to action URL
ja_JP: アクション喚起ボタンのリンク先 URL を入力

en: Enter your call to action text
ja_JP: アクション喚起ボタンのテキストを入力

en: Enter your content
ja_JP: コンテンツを入力

en: Enter your custom CSS styles.
ja_JP: 独自のカスタム CSS スタイルを入力してください。

en: Enter your custom footer script.
ja_JP: カスタムフッタースクリプトを入力してください。

en: Enter your custom header script.
ja_JP: カスタムヘッダースクリプトを入力してください。

en: Enter your foursquare URL
ja_JP: Vimeo URL を入力

en: Enter your headline
ja_JP: ヘッドラインを入力

en: Enter your subheadline
ja_JP: サブヘッドラインを入力

en: Error 404
ja_JP: エラー 404

en: Exclude
ja_JP: 除外します。

en: Facebook
ja_JP: フェイスブック

en: Featured Content
ja_JP: おすすめコンテンツ

en: Focal Length:
ja_JP: 焦点距離

en: Footer Menu
ja_JP: フッターメニュー

en: Footer Widget
ja_JP: フッターウィ ジェット

en: Full Size:
ja_JP: フルサイズ

en: Full Width Page (no sidebar)
ja_JP: 全幅ページ (サイドバーなし)

en: Galleries
ja_JP: ギャラリー

en: Gallery Sidebar
ja_JP: ギャラリーサイドバー

en: Get more features with %s!
ja_JP: %S とのより多くの機能を入手 ！

en: Get started here
ja_JP: ここで始める

en: Google+
ja_JP: Google +

en: Guides
ja_JP: ガイド

en: Header Menu
ja_JP: メニュー

en: Headline
ja_JP: 見出し

en: Hello World
ja_JP: ハローワールド

en: Hello, World!
ja_JP: ハローワールド！

en: Help
ja_JP: 助け

en: Hide Notice
ja_JP: 通知を非表示します。

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Home Page
ja_JP: ページ

en: Home Widget 1
ja_JP: ホームウィジェット 1

en: Home Widget 2
ja_JP: ホームウィジェット 2

en: Home Widget 3
ja_JP: ホームウィジェット 3

en: I have %d apple | I have %d apples
ja_JP[0]: %D 個のりんごがあります。

en: I'm a translatable string.
ja_JP: 私は翻訳可能な文字列です。

en: Image Information
ja_JP: 画像情報

en: Images
ja_JP: 動画

en: In Archive
ja_JP: アーカイブ

en: Include
ja_JP: 含める

en: Install
ja_JP: インストール

en: Install Now
ja_JP: いますぐインストール

en: Instructions
ja_JP: 手順

en: Invalid Data for Import
ja_JP: データのインポートは無効です。

en: Latest Posts
ja_JP: 最新の投稿

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Left Sidebar
ja_JP: 左サイドバー

en: Left Sidebar Half Page
ja_JP: 左サイドバー半ページ

en: Links
ja_JP: リンク

en: Live Preview
ja_JP: ライブ プレビュー

en: Logo Upload
ja_JP: ロゴのアップロード

en: Main Sidebar
ja_JP: メインサイドバー

en: Me too
ja_JP: 私もそうです

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Mobile menu toggle
ja_JP: モバイル メニュー トグル

en: Monthly Archives: %s
ja_JP: %sのお知らせ

en: More Themes
ja_JP: テーマをもっと見る

en: Need to replace or remove default logo?
ja_JP: デフォルトのロゴを差し替えまたは削除しますか ?

en: Newer Comments &rarr;
ja_JP: 新しいコメント &raquo;

en: Newer posts &#8250;
ja_JP: 新しい投稿 &#8250;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 自分の投稿 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Next post link]
en: %title <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: ％ タイトル <span class="meta-nav"> &rarr;</span>

en: No Comments &darr;
ja_JP: コメントはありません &darr;

en: No posts published yet
ja_JP: まだ出版する記事はありません。

en: No results
ja_JP: 結果はありません。

en: Options Imported
ja_JP: インポートのオプション

en: Options Saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: Overrides the WordPress %1sfront page option%2s
ja_JP: WordPress の%1sフロントページオプション%2sを上書きします

en: Page %s
ja_JP: ページ %s

en: Page Options
ja_JP: ページのオプション

en: Page Title
ja_JP: ページタイトル

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Pages:
ja_JP: ページ

en: Paste your shortcode, video or image source
ja_JP: ショートコード、動画または画像のソース URL を入力してください。

en: Permanent Link to %s
ja_JP: %s のパーマリンク

en: Pings&#47;Trackbacks
ja_JP: トラックバック・ピンバック

en: Post navigation
ja_JP: ポスト ナビゲーション

en: Posted in %1$s
ja_JP: %1$ s で掲示されます。

en: Posted in %s
ja_JP: %s による投稿

en: Posted on
ja_JP: 掲示されます。

en: Posts navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Posts tagged %s
ja_JP: タグのついた記事 %s

[ctx: Previous post link]
en: <span class="meta-nav">&larr;</span> %title
ja_JP: <span class="meta-nav"> &larr;</span> ％ タイトル

en: Quick Tutorial
ja_JP: クイックチュートリアル

en: Quotes
ja_JP: 見積

en: RSS Feed
ja_JP: RSSフィード

en: Read more %s
ja_JP: 複数の %s を読む

en: Read more &#8250;
ja_JP: 続きを読む &#8250;

en: Ready to publish your first post?
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか？

en: Responsive II
ja_JP: 応答 II

en: Responsive Theme
ja_JP: 応答性の高いテーマ

en: Restore Defaults
ja_JP: 既定値に戻す

en: Right Sidebar
ja_JP: 右サイドバー

en: Right Sidebar Half Page
ja_JP: 右サイドバー半ページ

en: Save Options
ja_JP: 設定を保存

en: Scripts
ja_JP: 中東

en: Search Results for: %s
ja_JP: 検索結果: %s

en: Search results for: %s
ja_JP: 検索結果: %s

en: See Docs
ja_JP: ドキュメンテーションを見る

en: Settings saved and %s activated successfully.
ja_JP: 保存された設定と %s が正常にアクティブになります。

en: Showcase
ja_JP: ショーケース

en: Shutter:
ja_JP: シャッター

en: Sidebar/Content
ja_JP: サイドバー/コンテンツ

en: Sidebar/Content Half Page
ja_JP: サイドバー/コンテンツ半ページ

en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへ進む

en: Skip to main menu
ja_JP: メイン メニューへスキップします。

en: Social Icons
ja_JP: 社会のアイコン

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このフィールドの種類のファイルをアップロードできません。

en: Statuses
ja_JP: ステータス

en: String
ja_JP: 文字列

en: StumbleUpon
ja_JP: はてな

en: Sub-Header Menu
ja_JP: サブヘッダーメニュー

en: Subheadline
ja_JP: サブヘッドライン

en: Tagged with %1$s
ja_JP: %1$ s が付いた

en: Tagged with:
ja_JP: タグ:

en: The Custom Front Page is disabled. You can enable it in the <a href="%1$s">theme settings</a>.
ja_JP: カスタムのフロント ページは無効です。<a href="%1$s"> テーマ設定</a> でそれを有効にすることができます。

en: The Custom Front Page is enabled. You can disable it in the <a href="%1$s">theme settings</a>.
ja_JP: カスタムのフロント ページが有効になります。<a href="%1$s"> テーマ設定</a> で無効にすることができます。

en: The URL may be misspelled or the page you are looking for is no longer available.
ja_JP: URL のスペルを間違えた可能性があります。 またはあなたが探しているページは使用できなくします。

en: Theme Elements
ja_JP: テーマ要素

en: Theme Options
ja_JP: テーマ設定

en: Themes You Can Trust
ja_JP: 信頼できるテーマ

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
ja_JP: 1つ目のホームウィジェットボックスです。編集するには、「外観 > ウィジェット」画面で上から6つめにある「ホームウィジェット 1」（エリア 6）を選んでください。このウィジェット内でタイトルも指定できます。

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
ja_JP: 2つ目のホームウィジェットボックスです。編集するには、「外観 > ウィジェット」画面で上から7つめにある「ホームウィジェット 2」（エリア 7）を選んでください。このウィジェット内でタイトルも指定できます。

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
ja_JP: 3つ目のホームウィジェットボックスです。編集するには、「外観 > ウィジェット」画面で上から8つめにある「ホームウィジェット 3」（エリア 8）を選んでください。このウィジェット内でタイトルも指定できます。

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja_JP: この投稿はパスワードで保護されています。表示するにはパスワードを入力してください:

en: This theme recommends the following plugins:
ja_JP: このテーマには、以下のプラグインをお勧めします：

en: Top Menu
ja_JP: トップメニュー

en: Top Widget
ja_JP: トップのウィジェット

en: Translate
ja_JP: 通訳

en: Upload
ja_JP: 全体設定

en: Use minified CSS
ja_JP: Minified CSS を使用します。

en: Videos
ja_JP: 動画

en: View all posts by %s
ja_JP: %s の投稿をすべて表示

en: Visit site
ja_JP: サイトを表示

en: Website
ja_JP: サイト

en: Welcome to %s!
ja_JP: %S へようこそ ！

en: WordPress
ja_JP: ワードプレス

en: Yearly Archives: %s
ja_JP: %sのお知らせ

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
ja_JP: %sに戻るか、探していたページを検索してみましょう

en: Your H2 subheadline here
ja_JP: H2 サブヘッドラインがここに表示されます

en: Your search for "%s" did not match any entries.
ja_JP: "%S"の検索は、すべてのエントリを一致しませんでした。

en: Your search for %s did not match any entries.
ja_JP: 「%s」に一致する検索結果が見つかりませんでした。

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
ja_JP: タイトル、サブタイトル、このコンテンツはテーマ設定から編集できます。アクション喚起ボタンとリンク先も同様です。右側の画像は、お好みの画像や YouTube などの動画を指定できます。

en: by
ja_JP: 曲で

en: foursquare
ja_JP: フォースクエア

[ctx: noun, job positions]
en: %d post | %d posts
ja_JP[0]: %d のポスト

en: or enter URL
ja_JP: または URL を入力

en: scroll to top
ja_JP: トップへ戻る

[ctx: verb]
en: Post
ja_JP: 投稿

en: yyyy-mm-dd
ja_JP: yyyy mm dd
