Resposnive Mobile - en to it_IT translation catalogue (230 entries)

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
it_IT: Questo articolo &#232; protetto da passwod. Inserisci la password per vedere i commenti.

[ctx: comments title]
en: One comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
it_IT[0]: Un commento su "%2$ s."
it_IT[1]: Un commento su "%2$ s."

en: Comment navigation
it_IT: Navigazione commenti

en: &larr; Older Comments
it_IT: &larr; Commenti meno recenti

en: Newer Comments &rarr;
it_IT: Commenti più recenti &rarr;

en: Comments are closed.
it_IT: I commenti sono chiusi.

en: Pings&#47;Trackbacks
it_IT: Ping / Trackbacks

en: %1$d %2$s for "%3$s"
it_IT: %1$d %2$s per "%3$s"

en: Name
it_IT: Nome (visibile solo a te)

en: E-mail
it_IT: Email

en: Website
it_IT: sito

en: Settings saved and %s activated successfully.
it_IT: Impostazioni salvate e %s attivato con successo.

en: %s activated successfully.
it_IT: %s attivato con successo.

en: Visit site
it_IT: Visualizza sito

en: Theme Options
it_IT: Opzioni Tema

en: Help
it_IT: Aiuto

en: This theme recommends the following plugins:
it_IT: Questo tema raccomanda i seguenti plugin:

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Install
it_IT: Installa

en: %s is not installed. Please install this plugin manually.
it_IT: %s non è installato. Si prega di installare questo plugin manualmente.

en: Hide Notice
it_IT: Nascondi avviso

en: More Themes
it_IT: Altri Temi

en: Themes You Can Trust
it_IT: Temi dei quali ti puoi fidare

en: Current theme
it_IT: Tema corrente

en: Already installed
it_IT: Già installato

en: Install Now
it_IT: Installa ora

en: Live Preview
it_IT: Anteprima dal vivo

en: %1$s powered by %2$s
it_IT: %1$ s alimentato da %2$ s

en: Responsive II
it_IT: II reattivo

en: scroll to top
it_IT: vai in alto

en: Skip to content
it_IT: Vai ai contenuti

en: Skip to main menu
it_IT: Salta al menu principale

en: Mobile menu toggle
it_IT: Toggle menu mobile

en: &#8249; Return to
it_IT: &#8249; Torna a

en: No Comments &darr;
it_IT: Nessun Commento &darr;

en: 1 Comment &darr;
it_IT: 1 Commento &darr;

en: % Comments &darr;
it_IT: % Commenti &darr;

en: Read more &#8250;
it_IT: Leggi altro &#8250;

en: Pages:
it_IT:  pp

en: Tagged with:
it_IT: Taggato con:

en: Posted in %s
it_IT: Pubblicato in %s

en: Archive for %s
it_IT: Archivio per %s

en: Search results for: %s
it_IT: Risultati ricerca per: %s

en: Posts tagged %s
it_IT: Articoli taggati %s

en: View all posts by %s
it_IT: Vedi tutti gli articoli di %s

en: Error 404
it_IT: Errore 404

en: Page %s
it_IT: Pagina %s

en: Read more %s
it_IT: Leggere più di %s

en: Layout
it_IT: Aspetto

en: Page Title
it_IT: Titolo della pagina

en: Page Options
it_IT: Opzioni pagina

en: Responsive Theme
it_IT: Tema sensibile

en: Main Sidebar
it_IT: Barra laterale principale

en: Area 1 - sidebar.php - Displays on Default, Blog, Blog Excerpt page templates
it_IT: Area 1 - sidebar.php - Visualizza su i modelli di pagina Default, Blog, Estratto dal Blog

en: Right Sidebar
it_IT: Barra laterale destra

en: Area 2 - sidebar-right.php - Displays on Content/Sidebar page templates
it_IT: Area 2 - sidebar-right.php - Visualizza su modelli di pagina Contenuto/Barra laterale destra

en: Left Sidebar
it_IT: Barra laterale sinistra

en: Area 3 - sidebar-left.php - Displays on Sidebar/Content page templates
it_IT: Area 3 - sidebar-left.php - Visualizza su modelli di pagina Barra laterale sinistra/Contenuto

en: Left Sidebar Half Page
it_IT: Barra laterale sinistra Met&#224; Pagina

en: Area 4 - sidebar-left-half.php - Displays on Sidebar Half Page/Content page templates
it_IT: Area 4 - sidebar-left-half.php - Visualizza su modelli di pagina Barra laterale sinistra a mezza pagina/Contenuto

en: Right Sidebar Half Page
it_IT: Barra laterale destra Met&#224; Pagina

en: Area 5 - sidebar-right-half.php - Displays on Content/Sidebar Half Page page templates
it_IT: Area 5 - sidebar-right-half.php - Visualizza su modelli di pagina Barra laterale destra a mezza pagina/Contenuto

en: Home Widget 1
it_IT: Widget Home 1

en: Area 6 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
it_IT: Area 6 - sidebar-home.php - Visualizza sulla Home Page

en: Home Widget 2
it_IT: Widget Home 2

en: Area 7 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
it_IT: Area 7 - sidebar-home.php - Visualizza sulla Home Page

en: Home Widget 3
it_IT: Widget Home 3

en: Area 8 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
it_IT: Area 8 - sidebar-home.php - Visualizza sulla Home Page

en: Gallery Sidebar
it_IT: Barra laterale Galleria

en: Area 9 - sidebar-gallery.php - Displays on the page after an image has been clicked in a Gallery
it_IT: Area 9 - sidebar-gallery.php - Visualizza sulla pagina dopo che una immagine della Galleria è stata cliccata

en: Area 10 - sidebar-colophon.php, 100% width Footer widgets
it_IT: Area 10 - sidebar.colophon.php, widgets larghi il 100% nel piè di pagina

en: Top Widget
it_IT: Widget in testata

en: Area 11 - sidebar-top.php - Displays on the right of the header
it_IT: Area 11 - sidebar-top.php - Visualizza sulla destra della Testata

en: Footer Widget
it_IT: Widget del piè di pagina

en: Area 12 - sidebar-footer.php - Maximum of 3 widgets per row
it_IT: Area 12 - sidebar-footer.php - Massimo 3 widget per fila

en: Posts navigation
it_IT: I messaggi di navigazione

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
it_IT: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articoli più vecchi

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it_IT: Articoli più recenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Post navigation
it_IT: Navigazione articolo

[ctx: Previous post link]
en: <span class="meta-nav">&larr;</span> %title
it_IT: <span class="meta-nav"> &larr;</span> % titolo

[ctx: Next post link]
en: %title <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it_IT: % titolo <span class="meta-nav"> &rarr;</span>

en: %1$s %2$s
it_IT: %1$ s %2$ s

en: Posted on
it_IT: Pubblicato su

en: by
it_IT: di

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
it_IT: <span class="posted-on"> pubblicato su %1$ s</span><span class="byline"> di %2$ s</span>

en: Author: %s
it_IT: Autore: %s

en: Daily Archives: %s
it_IT: Archivi giornalieri: %s

en: Monthly Archives: %s
it_IT: Archivio mensile:%s

en: Yearly Archives: %s
it_IT: Archivi annuali: %s

en: Asides
it_IT: Digressioni

en: Galleries
it_IT: Gallerie

en: Images
it_IT: Foto

en: Videos
it_IT: Video

en: Quotes
it_IT: Citazioni

en: Links
it_IT: Link

en: Statuses
it_IT: Status

en: Audios
it_IT: Audio

en: Chats
it_IT: Chat

en: Archives
it_IT: Archivi

en: Menu
it_IT: menù

en: Welcome to %s!
it_IT: Benvenuti a %s!

en: Get more features with %s!
it_IT: Ottenere più caratteristiche con %s!

en: Guides
it_IT: Guide

en: Instructions
it_IT: .

en: Translate
it_IT: Traduci

en: Showcase
it_IT: Esempi

en: The Custom Front Page is enabled. You can disable it in the <a href="%1$s">theme settings</a>.
it_IT: La Pagina iniziale personalizzata è attiva. E' possibile disattivarla da <a href="%1$s">impostazioni del tema</a>

en: The Custom Front Page is disabled. You can enable it in the <a href="%1$s">theme settings</a>.
it_IT: La Pagina iniziale personalizzata non è attiva. E' possibile attivarla da <a href="%1$s">impostazioni del tema</a>

en: Default
it_IT: Di default

en: Content/Sidebar
it_IT: Contenuto/Barra laterale

en: Sidebar/Content
it_IT: Barra laterale/contenuto

en: Content/Sidebar Half Page
it_IT: Contenuto/ barra laterale a mezza pagina

en: Sidebar/Content Half Page
it_IT: Barra laterale/Contenuto a mezza pagina

en: Full Width Page (no sidebar)
it_IT: Pagina intera (senza barra laterale)

en: Theme Elements
it_IT: Elementi Tema

en: Disable breadcrumb list?
it_IT: Disabilita la breadcrumb list?

en: Check to disable
it_IT: Clicca per disabilitare

en: Use minified CSS
it_IT: Utilizzare CSS minified

en: Disable Call to Action Button?
it_IT: Disabilita il bottone Richiama un&#39;Azione

en: Logo Upload
it_IT: Upload Logo

en: Custom Header
it_IT: Intestazione Personalizzata

en: Need to replace or remove default logo?
it_IT: Hai bisogno di modificare o eliminare il logo di default?

en: Click here
it_IT: clicca qui

en: Home Page
it_IT: La pagina

en: Enable Custom Front Page
it_IT: Abilita la prima pagina personalizzata

en: Overrides the WordPress %1sfront page option%2s
it_IT: Sovrascrivi le %1opzion della pagina%2s di copertina di WordPress

en: Headline
it_IT: Titolo

en: Enter your headline
it_IT: Inserisci il titolo

en: Hello, World!
it_IT: ciao-mondo

en: Subheadline
it_IT: Sottotitolo

en: Enter your subheadline
it_IT: Inserisci il Sottotitolo

en: Your H2 subheadline here
it_IT: Sottotitolo H2 qui

en: Content Area
it_IT: Contenuto

en: Enter your content
it_IT: Inserisci il tuo contenuto

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
it_IT: Il tuo titolo, sottotitolo e il contenuto sono modificabili da Opzioni Tema. Ugualmente il bottone Richiama un&#39;Azione e il suo link di destinazione. L&#39;immagine alla tua destra pu&#242; essere un&#39;immagine o un link youtube.

en: Call to Action (URL)
it_IT: Richiama un&#39;Azione (URL)

en: Enter your call to action URL
it_IT: Inserisci il testo del campo Richiama un&#39;Azione

en: Call to Action (Text)
it_IT: Richiama un&#39;Azione (Text)

en: Enter your call to action text
it_IT: Inserisci il testo del campo Richiama un&#39;Azione

en: Call to Action
it_IT: Richiama un&#39;Azione

en: Featured Content
it_IT: Contenuto correlato

en: See Docs
it_IT: Vedi Documentazione

en: Paste your shortcode, video or image source
it_IT: Incolla il codice sorgente della tua immagine, video o shortcode

en: Default Layouts
it_IT: Aspetto Predefinito

en: Default Static Page Layout
it_IT: Aspetto predefinito della pagina statica

en: Default Single Blog Post Layout
it_IT: Aspetto predefinito di un singolo articolo del blog

en: Default Blog Posts Index Layout
it_IT: Aspetto dell'indice del blog predefinito

en: Social Icons
it_IT: Icone Social

en: Enter your Twitter URL
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo Twitter

en: Facebook
it_IT: Collega facebook

en: Enter your Facebook URL
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo Facebook

en: Enter your LinkedIn URL
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo LinkedIn

en: Enter your YouTube URL
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo YouTube

en: Enter your StumbleUpon URL
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo StumbleUpon

en: RSS Feed
it_IT: Feed RSS

en: Enter your RSS Feed URL
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo per i Feed RSS

en: Google+
it_IT: Google +

en: Enter your Google+ URL
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo Google+

en: Enter your Instagram URL
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo Instagram

en: Enter your Pinterest URL
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo Pinterest

en: Enter your Vimeo URL
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo Vimeo

en: foursquare
it_IT: Foursquare

en: Enter your foursquare URL
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo foursquare

en: CSS Styles
it_IT: Stili CSS

en: Custom CSS Styles
it_IT: Stili CSS personalizzati

en: CSS Tutorial
it_IT: Guida ai CSS

en: Enter your custom CSS styles.
it_IT: Inserisci il tuo stile CSS personalizzato

en: Scripts
it_IT: Script

en: Custom Scripts for Header and Footer
it_IT: Script personalizzati per Header e Footer

en: Quick Tutorial
it_IT: Guida veloce

en: Embeds to header.php &darr;
it_IT: Incorpora in header.php

en: Enter your custom header script.
it_IT: Inserisci il tuo script personalizzato per l'header.

en: Embeds to footer.php &darr;
it_IT: Incorpora in footer.php

en: Enter your custom footer script.
it_IT: Inserisci il tuo script personalizzato per il footer

en: Top Menu
it_IT: Menu in alto

en: Header Menu
it_IT: Menu Header

en: Sub-Header Menu
it_IT: Menu Sub-Header

en: Footer Menu
it_IT: Menu Footer

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
it_IT: Siamo spiacenti, non è possibile caricare questo tipo di file per questo campo.

en: Upload
it_IT: File

en: or enter URL
it_IT: o immettere l'URL

en: Do you want to restore the default settings?
it_IT: Si desidera ripristinare le impostazioni predefinite?

en: All theme settings will be lost!
it_IT: Tutte le impostazioni del tema andranno perse!

en: Click OK to restore.
it_IT: Clicca OK per Ripristinare.

en: Options Saved
it_IT: Opzioni Salvate

en: Save Options
it_IT: Salva Opzioni

en: Restore Defaults
it_IT: Ripristina default

en: Options Imported
it_IT: Opzioni di importazione

en: Invalid Data for Import
it_IT: Dati non validi per l'importazione

en: &#8249; Older posts
it_IT: &#8249; Articoli pi&#249; vecchi

en: Newer posts &#8250;
it_IT: Articoli pi&#249; nuovi &#8250;

en: Image Information
it_IT: Informazioni Immagine

en: Full Size:
it_IT: Dimensione reale

en: Aperture: f&#47;
it_IT: Apertura: f&#47;

en: Focal Length:
it_IT: Lunghezza focale

en: Shutter:
it_IT: Otturatore:

en: Camera:
it_IT: Fotocamera

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
it_IT: Questo &#232; il tuo primo widget box della home. Per modificarlo vai su Aspetto > Widget e scegli il sesto widget dall&#39;alto chiamato Widget Home 1. Potrai modificarne anche il titolo.

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
it_IT: Questo &#232; il tuo secondo widget box della home. Per modificarlo vai su Aspetto > Widget e scegli il settimo widget dall&#39;alto chiamato Widget Home 2. Potrai modificarne anche il titolo.

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
it_IT: Questo &#232; il tuo terzo widget box della home. Per modificarlo vai su Aspetto > Widget e scegli l&#39;ottavo widget dall&#39;alto chiamato Widget Home 3. Potrai modificarne anche il titolo.

en: In Archive
it_IT: In Archivio

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
it_IT: 404 &#8212; Non hai trovato ci&#242; che cercavi!

en: Ready to publish your first post?
it_IT: Pronto a pubblicare il tuo primo post?

en: Get started here
it_IT: Inizia qui

en: Your search for %s did not match any entries.
it_IT: La tua ricerca di %s non ha prodotto alcun risultato

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
it_IT: Niente panico! Esplora le opzioni che hai a disposizione.

en: The URL may be misspelled or the page you are looking for is no longer available.
it_IT: L'URL può essere scritto in modo errato o la pagina che stai cercando non è più disponibile.

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
it_IT: Puoi tornare alla %s o effettuare una ricerca

en: &larr; Home
it_IT: &larr; Casa

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Latest Posts
it_IT: Articoli Recenti

en: Permanent Link to %s
it_IT: Link Permanente a %s

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Search Results for: %s
it_IT: Risultati ricerca per: %s

en: Posted in %1$s
it_IT: Pubblicato in %1$ s

en: Tagged with %1$s
it_IT: Taggati con %1$ s

en: Edit
it_IT: mod

en: Hello World
it_IT: Salve, mondo

[ctx: verb]
en: Post
it_IT: Inserisci

en: %d apple | %d apples
it_IT[0]: apple %d
it_IT[1]: apple %d

en: I'm a translatable string.
it_IT: Io sono una stringa traducibile.

en: Me too
it_IT: Anch'io

en: I have %d apple | I have %d apples
it_IT[0]: Ho un apple %d
it_IT[1]: Ho un apple %d

en: yyyy-mm-dd
it_IT: aaaa-mm-gg

en: Exclude
it_IT: Escludere

en: Include
it_IT: Includono

en: String
it_IT: Stringa

en: No posts published yet
it_IT: Non ancora pubblicati i messaggi

en: No results
it_IT: Nessun risultato

en: Your search for "%s" did not match any entries.
it_IT: La tua ricerca per "%s" non corrisponde a tutte le voci.
