Resposnive Mobile - en to id_ID translation catalogue (219 entries)

en: % Comments &darr;
id_ID: % Komentar &darr;

en: %1$d %2$s for "%3$s"
id_ID: %1$d %2$s untuk "%3$s"

en: %1$s %2$s
id_ID: %1$ s %2$ s

en: %1$s powered by %2$s
id_ID: %1$ s didukung oleh %2$ s

en: %s activated successfully.
id_ID: %s diaktifkan berhasil.

en: %s is not installed. Please install this plugin manually.
id_ID: %s tidak diinstal. Silakan instal plugin ini secara manual.

en: &#8249; Older posts
id_ID: &#8249; Artikel lama

en: &#8249; Return to
id_ID: &#8249; Kembali ke

en: &larr; Home
id_ID: &larr; Beranda

en: &larr; Older Comments
id_ID: &larr; Lebih tua Comments

en: 1 Comment &darr;
id_ID: 1 Komentar &darr;

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
id_ID: 404 &#8212; Halaman tidak ditemukan

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
id_ID: <span class="meta-nav"> &larr;</span> Posting lama

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
id_ID: <span class="posted-on"> Dikirim pada %1$ s</span><span class="byline"> oleh %2$ s</span>

en: Activate
id_ID: Aktifkan

en: All theme settings will be lost!
id_ID: Semua tema pengaturan akan hilang!

en: Already installed
id_ID: Sudah Terinstal

en: Aperture: f&#47;
id_ID: Aperture: f&#47

en: Archive for %s
id_ID: Arsip untuk %s

en: Archives
id_ID: Arsip

en: Area 1 - sidebar.php - Displays on Default, Blog, Blog Excerpt page templates
id_ID: Daerah 1 - sidebar.php - menampilkan pada Default, Blog, Blog kutipan page template

en: Area 10 - sidebar-colophon.php, 100% width Footer widgets
id_ID: Daerah 10 - sidebar-colophon.php, 100% lebar Footer widget

en: Area 11 - sidebar-top.php - Displays on the right of the header
id_ID: Daerah 11 - sidebar-top.php - menampilkan di sebelah kanan bagian header

en: Area 12 - sidebar-footer.php - Maximum of 3 widgets per row
id_ID: Daerah 12 - sidebar-footer.php - maksimum 3 widget per baris

en: Area 2 - sidebar-right.php - Displays on Content/Sidebar page templates
id_ID: Daerah 2 - sidebar-right.php - tampilan konten Sidebar halaman template

en: Area 3 - sidebar-left.php - Displays on Sidebar/Content page templates
id_ID: Daerah 3-sidebar left.php - menampilkan pada Sidebar konten halaman template

en: Area 4 - sidebar-left-half.php - Displays on Sidebar Half Page/Content page templates
id_ID: Daerah 4 - sidebar-kiri-half.php - tampilan Sidebar setengah halaman/konten halaman template

en: Area 5 - sidebar-right-half.php - Displays on Content/Sidebar Half Page page templates
id_ID: Daerah 5 - sidebar-kanan-half.php - menampilkan pada halaman konten Sidebar setengah halaman template

en: Area 6 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
id_ID: Daerah 6 - sidebar-home.php - menampilkan pada Home Page

en: Area 7 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
id_ID: Daerah 7 - sidebar-home.php - menampilkan pada Home Page

en: Area 8 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
id_ID: Daerah 8 - sidebar-home.php - menampilkan pada Home Page

en: Area 9 - sidebar-gallery.php - Displays on the page after an image has been clicked in a Gallery
id_ID: Daerah 9-sidebar gallery.php - menampilkan pada halaman, setelah gambar telah diklik dalam Galeri

en: Asides
id_ID: Selain karena

en: Audios
id_ID: Audio

en: Author: %s
id_ID: Penulis: %s

en: CSS Styles
id_ID: Gaya CSS

en: CSS Tutorial
id_ID: Tutorial CSS

en: Call to Action
id_ID: Panggilan untuk bertindak

en: Call to Action (Text)
id_ID: Call to Action (Tulisan)

en: Call to Action (URL)
id_ID: Panggilan untuk bertindak (URL)

en: Camera:
id_ID: Kamera

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Chats
id_ID: Chatting

en: Check to disable
id_ID: Pilih untuk menonaktifkan

en: Click OK to restore.
id_ID: Klik OK untuk memulihkan.

en: Click here
id_ID: klik disini

en: Comment navigation
id_ID: Komentar navigasi

en: Comments are closed.
id_ID: Komentar ditutup.

en: Content Area
id_ID: Area konten

en: Content/Sidebar
id_ID: Konten Sidebar

en: Content/Sidebar Half Page
id_ID: Konten Sidebar setengah halaman

en: Current theme
id_ID: Tema Saat Ini

en: Custom CSS Styles
id_ID: Modifikasi CSS Style

en: Custom Header
id_ID: Tajuk Tersuai

en: Custom Scripts for Header and Footer
id_ID: Modifikasi script untuk Header dan Footer

en: Daily Archives: %s
id_ID: Harian Arsip: %s

en: Default
id_ID: Baku

en: Default Blog Posts Index Layout
id_ID: Default Blog Posts indeks dan tata letak

en: Default Layouts
id_ID: Standar layout

en: Default Single Blog Post Layout
id_ID: Standar Single Blog Post Layout

en: Default Static Page Layout
id_ID: Tata letak halaman statis default

en: Disable Call to Action Button?
id_ID: Nonaktifkan Tombol Call to Action?

en: Disable breadcrumb list?
id_ID: Menonaktifkan breadcrumb daftar?

en: Do you want to restore the default settings?
id_ID: Apakah Anda ingin mengembalikan pengaturan default?

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
id_ID: Jangan panik, Kita selesaikan bersama. Silahkan pelajari opsi-opsi berikut.

en: Edit
id_ID: sunting

en: Embeds to footer.php &darr;
id_ID: Embed di footer.php &darr;

en: Embeds to header.php &darr;
id_ID: Embed di header.php &darr;

en: Enable Custom Front Page
id_ID: Mengaktifkan kustom halaman depan

en: Enter your Facebook URL
id_ID: Masukkan URL Facebook Anda

en: Enter your Google+ URL
id_ID: Masukkan URL Google+ Anda

en: Enter your Instagram URL
id_ID: Masukkan URL Instagram Anda

en: Enter your LinkedIn URL
id_ID: Masukkan URL LinkedIn Anda

en: Enter your Pinterest URL
id_ID: Masukkan URL Pinterest Anda

en: Enter your RSS Feed URL
id_ID: Masukkan URL RSS Feed Anda

en: Enter your StumbleUpon URL
id_ID: Masukkan URL StumbleUpon Anda

en: Enter your Twitter URL
id_ID: Masukkan URL Twitter Anda

en: Enter your Vimeo URL
id_ID: Masukkan URL Vimeo Anda

en: Enter your YouTube URL
id_ID: Masukkan URL YouTube Anda

en: Enter your call to action URL
id_ID: Masukkan URL call to action

en: Enter your call to action text
id_ID: Masukkan tulisan call to action anda

en: Enter your content
id_ID: Masukkan konten anda

en: Enter your custom CSS styles.
id_ID: Msukkan CSS Style Modifikasi anda

en: Enter your custom footer script.
id_ID: Masukkan modifikasi script footer anda.

en: Enter your custom header script.
id_ID: Masukkan modifikasi script header anda

en: Enter your foursquare URL
id_ID: Masukkan URL foursquare Anda

en: Enter your headline
id_ID: Masukkan Judul Utama

en: Enter your subheadline
id_ID: Masukkan Sub Judul Utama

en: Error 404
id_ID: Kesalahan 404

en: Exclude
id_ID: Mengecualikan

en: Featured Content
id_ID: Konten Terpilih

en: Focal Length:
id_ID: Panjang fokus:

en: Full Size:
id_ID: Ukuran Penuh

en: Full Width Page (no sidebar)
id_ID: Lebar penuh halaman (tanpa sidebar)

en: Galleries
id_ID: Galeri

en: Gallery Sidebar
id_ID: Galeri Sidebar

en: Get more features with %s!
id_ID: Dapatkan lebih banyak fitur dengan %s!

en: Get started here
id_ID: Mulai di sini

en: Google+
id_ID: Google +

en: Guides
id_ID: Panduan

en: Header Menu
id_ID: Judul menu

en: Headline
id_ID: Judul Utama

en: Hello World
id_ID: Halo dunia

en: Hello, World!
id_ID: halo-dunia

en: Help
id_ID: Tolong

en: Hide Notice
id_ID: Menyembunyikan pemberitahuan

en: Home
id_ID: Beranda

en: Home Page
id_ID: Halaman Utama

en: Home Widget 1
id_ID: Rumah Widget 1

en: Home Widget 2
id_ID: Widget rumah 2

en: Home Widget 3
id_ID: Rumah Widget 3

en: I have %d apple | I have %d apples
id_ID[0]: Saya memiliki %d apel

en: I'm a translatable string.
id_ID: Saya string yang diterjemahkan.

en: Image Information
id_ID: Informasi Gambar

en: Images
id_ID: Gambar

en: In Archive
id_ID: Di dalam Arsip

en: Include
id_ID: Termasuk

en: Install
id_ID: Pasang

en: Install Now
id_ID: Instal sekarang

en: Instructions
id_ID: Petunjuk

en: Invalid Data for Import
id_ID: Data tidak valid untuk impor

en: Latest Posts
id_ID: Artikel terbaru

en: Layout
id_ID: Tata letak

en: Left Sidebar
id_ID: Sidebar Kiri

en: Left Sidebar Half Page
id_ID: Sidebar Kiri Setengah Halaman

en: Links
id_ID: Tautan

en: Logo Upload
id_ID: Unggah Logo

en: Main Sidebar
id_ID: Sidebar Utama

en: Me too
id_ID: Saya juga

en: Mobile menu toggle
id_ID: Menu ponsel toggle

en: Monthly Archives: %s
id_ID: Arsip Bulanan: %s

en: More Themes
id_ID: Theme Lain

en: Need to replace or remove default logo?
id_ID: Ingin mengganti atau menghapus logo bawaan?

en: Newer Comments &rarr;
id_ID: Newer komentar &rarr;

en: Newer posts &#8250;
id_ID: Artikel baru &#8250;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id_ID: Posting lebih baru <span class="meta-nav"> &rarr;</span>

[ctx: Next post link]
en: %title <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id_ID: judul % <span class="meta-nav"> &rarr;</span>

en: No Comments &darr;
id_ID: Tidak ada komentar &darr;

en: No posts published yet
id_ID: Tidak ada posting yang dipublikasikan belum

en: No results
id_ID: Tidak ada hasil

en: Options Imported
id_ID: Opsi impor

en: Options Saved
id_ID: Opsi disimpan

en: Overrides the WordPress %1sfront page option%2s
id_ID: Mengabaikan WordPress % 1sfront pilihan halaman % 2s

en: Page %s
id_ID: Halaman %s

en: Page Options
id_ID: Pilihan halaman

en: Page Title
id_ID: Judul halaman

en: Pages
id_ID: Halaman

en: Pages:
id_ID: Halaman

en: Paste your shortcode, video or image source
id_ID: Silahkan masukkan kode, video atau alamat gambar anda disini

en: Permanent Link to %s
id_ID: Tautan Permanen ke %s

en: Pings&#47;Trackbacks
id_ID: Ping / pelacakan

en: Post navigation
id_ID: Posting navigasi

en: Posted in %1$s
id_ID: Diposting di %1$ s

en: Posted in %s
id_ID: Tersimpan di  %s

en: Posted on
id_ID: Dikirim pada

en: Posts navigation
id_ID: Posting navigasi

en: Posts tagged %s
id_ID: Artikel berlabel %s

[ctx: Previous post link]
en: <span class="meta-nav">&larr;</span> %title
id_ID: <span class="meta-nav"> &larr;</span> % judul

en: Quick Tutorial
id_ID: Tutorial singkat

en: Quotes
id_ID: Kutipan

en: Read more %s
id_ID: Membaca lebih %s

en: Read more &#8250;
id_ID: Lanjutkan &#8250;

en: Ready to publish your first post?
id_ID: Siap untuk mempublikasikan posting pertama Anda?

en: Responsive II
id_ID: Responsif II

en: Responsive Theme
id_ID: Tema responsif

en: Restore Defaults
id_ID: Kembalikan aturan baku

en: Right Sidebar
id_ID: Sidebar Kanan

en: Right Sidebar Half Page
id_ID: Sidebar Kanan Setengah Halaman

en: Save Options
id_ID: Simpan opsi

en: Scripts
id_ID: Script

en: Search Results for: %s
id_ID: Hasil pencarian untuk: %s

en: Search results for: %s
id_ID: Hasil pencarian untuk: %s

en: See Docs
id_ID: Lihat dokumentasi

en: Settings saved and %s activated successfully.
id_ID: Pengaturan tersimpan dan %s diaktifkan berhasil.

en: Shutter:
id_ID: Rana:

en: Sidebar/Content
id_ID: Sidebar konten

en: Sidebar/Content Half Page
id_ID: Sidebar konten setengah halaman

en: Skip to content
id_ID: Melompat ke konten

en: Skip to main menu
id_ID: Loncat ke menu utama

en: Social Icons
id_ID: Sosial ikon

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
id_ID: Maaf, Anda tidak bisa meng-upload jenis file ini untuk bidang ini.

en: Statuses
id_ID: Status

en: Sub-Header Menu
id_ID: Sub Judul Menu

en: Subheadline
id_ID: Sub Judul Utama

en: Tagged with %1$s
id_ID: Tagged dengan %1$ s

en: Tagged with:
id_ID: Dengan label:

en: The Custom Front Page is disabled. You can enable it in the <a href="%1$s">theme settings</a>.
id_ID: Halaman depan Custom dinonaktifkan. Anda dapat mengaktifkannya dalam <a href="%1$s"> setting theme</a>.

en: The Custom Front Page is enabled. You can disable it in the <a href="%1$s">theme settings</a>.
id_ID: Halaman depan Custom diaktifkan. Anda dapat menonaktifkan dalam <a href="%1$s"> setting theme</a>.

en: The URL may be misspelled or the page you are looking for is no longer available.
id_ID: URL mungkin salah eja atau halaman yang Anda Cari untuk tidak lagi tersedia.

en: Theme Elements
id_ID: Elemen-elemen Theme

en: Theme Options
id_ID: Opsi Tema

en: Themes You Can Trust
id_ID: Tema-tema yang dapat Anda percaya

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
id_ID: Ini adalah home widget pertama anda. Untuk mengubah silahkan buka menu Appearance > Widgets dan pilih widget keenam dari atas di area enam yang dinamakan dengan Home Widget 1. Judul juga dapat diatur menggunakan widget.

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
id_ID: Ini adalah home widge kedua anda. Untuk mengubah silahkan buka menu Appearance > Widgets dan pilih widget ketujuh dari atas di area tujuh yang dinamakan dengan Home Widget 2. Judul juga dapat diatur menggunakan widget.

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
id_ID: Ini adalah home widget ketiga anda. Untuk mengubah silahkan buka menu Appearance > Widgets dan pilih widget kedelapan dari atas di area delapan yang dinamakan dengan Home Widget 3. Judul juga dapat diatur menggunakan widget.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
id_ID: Artikel ini diproteksi dengan password. Masukkan password untuk melihat komentar

en: This theme recommends the following plugins:
id_ID: Tema ini merekomendasikan plugin berikut:

en: Top Menu
id_ID: Menu Atas

en: Top Widget
id_ID: Widget teratas

en: Translate
id_ID: Terjemahkan

en: Upload
id_ID: Unggah

en: Use minified CSS
id_ID: Menggunakan minified CSS

en: Videos
id_ID: video

en: View all posts by %s
id_ID: Lihat semua posting oleh %s

en: Visit site
id_ID: Kunjungi Situs

en: Website
id_ID: Situs

en: Welcome to %s!
id_ID: Selamat datang di %s!

en: Yearly Archives: %s
id_ID: Arsip Tahunan: %s

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
id_ID: Anda bisa kembali %s atau mencari halaman yang anda maksud

en: Your H2 subheadline here
id_ID: Sub Judul H2 tampil disini

en: Your search for "%s" did not match any entries.
id_ID: Anda mencari "%s" tidak cocok setiap entri.

en: Your search for %s did not match any entries.
id_ID: Pencarian tentang %s tidak ditemukan

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
id_ID: Judul, Sub Judul dan konten ini dapat diubah melalui Opsi Theme. Demikian juga dengan Tombol Call to Action dan link tujuannya. Gambar di sebelah kanan dapat diisi dengan gambar maupun video YouTube.

en: by
id_ID: oleh

en: foursquare
id_ID: kokoh

[ctx: noun, job positions]
en: %d post | %d posts
id_ID[0]: %d posting

en: or enter URL
id_ID: atau masukkan URL

en: scroll to top
id_ID: kembali ke atas

[ctx: verb]
en: Post
id_ID: Posting
