Resposnive Mobile - en to fr_FR translation catalogue (221 entries)

en: % Comments &darr;
fr_FR: % commentaires &darr;

en: %1$d %2$s for "%3$s"
fr_FR: %1$d %2$s pour "%3$s"

en: %1$s %2$s
fr_FR: %1$ s %2$ s

en: %1$s powered by %2$s
fr_FR: %1$ s %2$ s actionné

en: %s activated successfully.
fr_FR: %s activé avec succès.

en: %s is not installed. Please install this plugin manually.
fr_FR: %s n'est pas installé. S'il vous plaît installer ce plugin manuellement.

en: &#8249; Older posts
fr_FR: &#8249; Articles plus anciens

en: &#8249; Return to
fr_FR: &#8249; Retour vers

en: &larr; Home
fr_FR: &larr; Accueil

en: &larr; Older Comments
fr_FR: &larr; Commentaire plus ancien

en: 1 Comment &darr;
fr_FR: 1 commentaire &darr;

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
fr_FR: 404 &#8212; Heureux de vous voir ici &#33;

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr_FR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articles plus anciens

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
fr_FR: <span class="posted-on"> posté sur %1$ s</span><span class="byline"> par %2$ s</span>

en: Activate
fr_FR: Activer

en: All theme settings will be lost!
fr_FR: Tous les paramètres du thème seront perdus!

en: Already installed
fr_FR: Déjà installé

en: Aperture: f&#47;
fr_FR: Ouverture : f&#47;

en: Archive for %s
fr_FR: Archive pour %s

en: Area 1 - sidebar.php - Displays on Default, Blog, Blog Excerpt page templates
fr_FR: Zone 1 - encadré.php - S'affiche sur les gabarits Par défaut, Blogue et Extrait de blogue

en: Area 10 - sidebar-colophon.php, 100% width Footer widgets
fr_FR: Zone 10 - sidebar-colophon.php, widget pied de page pleine largeur

en: Area 11 - sidebar-top.php - Displays on the right of the header
fr_FR: Zone 11 - sidebar-top.php - S'affiche à la droite de l'entête

en: Area 12 - sidebar-footer.php - Maximum of 3 widgets per row
fr_FR: Zone 12 - encadré-pied de page.php - Maximum de 3 widgets par ligne

en: Area 2 - sidebar-right.php - Displays on Content/Sidebar page templates
fr_FR: Zone 2 - encadré-droit.php - S'affiche sur les gabarits Contenu/Encadré

en: Area 3 - sidebar-left.php - Displays on Sidebar/Content page templates
fr_FR: Zone 3 - encadré-gauche.php - S'affiche sur les gabarits Encadré/contenu

en: Area 4 - sidebar-left-half.php - Displays on Sidebar Half Page/Content page templates
fr_FR: Zone 4 - sidebar-left-half.php - S'affiche sur les gabarits Encadré demi-page/contenu

en: Area 5 - sidebar-right-half.php - Displays on Content/Sidebar Half Page page templates
fr_FR: Zone 5 - sidebar-right-half.php - affiche sur les modèles de page de contenu/Sidebar demi-page

en: Area 6 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
fr_FR: Zone 6 - sidebar-home.php - S'affiche sur la page d'accueil

en: Area 7 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
fr_FR: Zone 7 - sidebar-home.php - S'affiche sur la page d'accueil

en: Area 8 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
fr_FR: Zone 8 - sidebar-home.php - S'affiche sur la page d'accueil

en: Area 9 - sidebar-gallery.php - Displays on the page after an image has been clicked in a Gallery
fr_FR: Zone 9 - sidebar-gallery.php - S'affiche sur la page lorsqu'une image a été sélectionnée dans la galerie

en: Asides
fr_FR: Apartés

en: Author: %s
fr_FR: Auteur : %s

en: CSS Styles
fr_FR: Styles CSS

en: CSS Tutorial
fr_FR: Tutoriel CSS

en: Call to Action
fr_FR: Appel &#224; Action

en: Call to Action (Text)
fr_FR: Call to action (Texte)

en: Call to Action (URL)
fr_FR: Appel &#224; Action (URL)

en: Camera:
fr_FR: Caméra

en: Categories
fr_FR: Cat馮ories

en: Check to disable
fr_FR: Cocher pour désactiver

en: Click OK to restore.
fr_FR: Cliquer OK pour revenir aux options initiales

en: Click here
fr_FR: cliquez ici

en: Colophon Widget
fr_FR: Widget Colophon

en: Comment navigation
fr_FR: Commenter la navigation

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont clos.

en: Content Area
fr_FR: Zone Contenu

en: Content/Sidebar
fr_FR: Contenu/Colonne

en: Content/Sidebar Half Page
fr_FR: Contenu/Colonne en demi-page

en: Current theme
fr_FR: Thème actuel

en: Custom CSS Styles
fr_FR: CSS personnalis&#233;

en: Custom Header
fr_FR: En-tête personnalisé

en: Custom Scripts for Header and Footer
fr_FR: Scripts personnalisés pour l'entête et le pied de page

en: Daily Archives: %s
fr_FR: Archives du Quotidien: %s

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default Blog Posts Index Layout
fr_FR: Mise en Page Articles par défaut.

en: Default Layouts
fr_FR: Défaut

en: Default Single Blog Post Layout
fr_FR: Mise en Page Simple Blog par défaut

en: Default Static Page Layout
fr_FR: Mise en Page Statique par défaut.

en: Disable Call to Action Button?
fr_FR: Désactiver le bouton call to action ?

en: Disable breadcrumb list?
fr_FR: Désactiver le fil d'Ariane

en: Do you want to restore the default settings?
fr_FR: Vous voulez restaurer les paramètres par défaut ?

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
fr_FR: Ne paniquez pas&#44; nous allons r&#233;soudre cela ensemble&#46; Explorons les options possibles ici&#46;

en: E-mail
fr_FR: Email

en: Edit
fr_FR: éd

en: Embeds to footer.php &darr;
fr_FR: Inclus dans footer.php &darr;

en: Embeds to header.php &darr;
fr_FR: Inclus dans header.php &darr;

en: Enable Custom Front Page
fr_FR: Activer la page d'accueil personnalisée

en: Enter your Facebook URL
fr_FR: Saisissez l&#39;url Facebook

en: Enter your Google+ URL
fr_FR: Saisissez l&#39;url Google&#43;

en: Enter your Instagram URL
fr_FR: Saisissez l&#39;url Instagram

en: Enter your LinkedIn URL
fr_FR: Saisissez l&#39;url Linkedin

en: Enter your Pinterest URL
fr_FR: Saisissez l&#39;url Pinterest

en: Enter your RSS Feed URL
fr_FR: Saisissez l&#39;url du Flux RSS

en: Enter your StumbleUpon URL
fr_FR: Saisissez l&#39;url StumbleUpon

en: Enter your Twitter URL
fr_FR: Saisissez l&#39;url Twitter

en: Enter your Vimeo URL
fr_FR: Saisissez votre lien Vimeo

en: Enter your YouTube URL
fr_FR: Saisissez l&#39;url Youtube

en: Enter your call to action URL
fr_FR: Saisissez votre lien de call to action

en: Enter your call to action text
fr_FR: Saisissez votre texte de call to action

en: Enter your content
fr_FR: Saisissez votre contenu

en: Enter your custom CSS styles.
fr_FR: Saisissez vos CSS personnalis&#233;s.

en: Enter your custom footer script.
fr_FR: Saisissez ici le script personnalisé pour le pied de page

en: Enter your custom header script.
fr_FR: Saisissez ici le script personnalisé pour l'entête

en: Enter your foursquare URL
fr_FR: Saisissez votre lien Foursquare

en: Enter your headline
fr_FR: Saisissez votre titre

en: Enter your subheadline
fr_FR: Saisissez votre sous&#45;titre

en: Error 404
fr_FR: Erreur 404

en: Exclude
fr_FR: Exclure

en: Featured Content
fr_FR: Contenu à la une

en: Focal Length:
fr_FR: Focale :

en: Footer Menu
fr_FR: Menu du pied de page

en: Footer Widget
fr_FR: Widget pied de page

en: Full Size:
fr_FR: Taille originale

en: Full Width Page (no sidebar)
fr_FR: Pleine Largeur (sans colonne)

en: Galleries
fr_FR: Galeries

en: Gallery Sidebar
fr_FR: Colonne galerie

en: Get more features with %s!
fr_FR: Obtenir plus de fonctionnalités avec %s !

en: Get started here
fr_FR: Commencez ici

en: Google+
fr_FR: Google +

en: Header Menu
fr_FR: Menu Header

en: Headline
fr_FR: Titre

en: Hello World
fr_FR: Salut tout le monde

en: Hello, World!
fr_FR: Bonjour le monde

en: Help
fr_FR: Aide

en: Hide Notice
fr_FR: Cacher les avis

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Home Page
fr_FR: La page

en: Home Widget 1
fr_FR: Accueil Widget 1

en: Home Widget 2
fr_FR: Accueil Widget 2

en: Home Widget 3
fr_FR: Accueil Widget 3

en: I have %d apple | I have %d apples
fr_FR[0]: J'ai %d apple
fr_FR[1]: J'ai %d apple

en: I'm a translatable string.
fr_FR: Je suis une chaîne traduisible.

en: ISO:
fr_FR: ISO :

en: Image Information
fr_FR: Information relative &#224; l&#39;image

en: Images
fr_FR: image

en: In Archive
fr_FR: Dans les archives

en: Include
fr_FR: Inclure

en: Install
fr_FR: Installer

en: Install Now
fr_FR: Installer maintenant

en: Invalid Data for Import
fr_FR: Données non valides pour l'importation

en: Latest Posts
fr_FR: Les derniers articles

en: Layout
fr_FR: Marges

en: Left Sidebar
fr_FR: Colonne gauche

en: Left Sidebar Half Page
fr_FR: Colonne gauche en demi&#45;page

en: Links
fr_FR: Liens

en: Live Preview
fr_FR: Aperçu en direct

en: Logo Upload
fr_FR: T&#233;l&#233;charger le Logo

en: Main Sidebar
fr_FR: Colonne principale

en: Me too
fr_FR: Moi aussi

en: Mobile menu toggle
fr_FR: Activer/désactiver menu mobile

en: Monthly Archives: %s
fr_FR: Archives mensuelles: %s

en: More Themes
fr_FR: Plus de thèmes

en: Name
fr_FR: Nom (uniquement visible par vous)

en: Need to replace or remove default logo?
fr_FR: Besoin de remplacer ou de supprimer le logo par d&#233;faut ?

en: Newer Comments &rarr;
fr_FR: Commentaires plus récents &rarr;

en: Newer posts &#8250;
fr_FR: Articles plus r&#233;cents &#8250;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Articles récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

[ctx: Next post link]
en: %title <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: titre % <span class="meta-nav"> &rarr;</span>

en: No Comments &darr;
fr_FR: Aucun commentaire &darr;

en: No posts published yet
fr_FR: Pas encore publiés de messages

en: No results
fr_FR: Aucun résultat

en: Options Imported
fr_FR: Options importées

en: Options Saved
fr_FR: Options enregistrées.

en: Overrides the WordPress %1sfront page option%2s
fr_FR: Remplace l'option de page WordPress % 1sfront %2s

en: Page Options
fr_FR: Options de la page

en: Page Title
fr_FR: Titre de la page

en: Pages:
fr_FR: Pages

en: Paste your shortcode, video or image source
fr_FR: Collez ici votre shortcode, votre html pour l'image ou la video

en: Permanent Link to %s
fr_FR: Lien permanent vers %s

en: Pings&#47;Trackbacks
fr_FR: Pings / Trackbacks

en: Post navigation
fr_FR: Navigation des articles

en: Posted in %1$s
fr_FR: Posté dans %1$ s

en: Posted in %s
fr_FR: Publié dans %s

en: Posted on
fr_FR: Posté le

en: Posts navigation
fr_FR: Navigation messages

en: Posts tagged %s
fr_FR: Publications tagu&#233;es %s

[ctx: Previous post link]
en: <span class="meta-nav">&larr;</span> %title
fr_FR: <span class="meta-nav"> &larr;</span> % titre

en: Quick Tutorial
fr_FR: Tutoriel succinst

en: Quotes
fr_FR: devis

en: RSS Feed
fr_FR: Flux RSS

en: Read more %s
fr_FR: Lire plus de %s

en: Read more &#8250;
fr_FR: Lire la suite &#8250;

en: Ready to publish your first post?
fr_FR: Prêt à publier votre premier post?

en: Responsive II
fr_FR: Réactif II

en: Restore Defaults
fr_FR: Réinitialiser

en: Right Sidebar
fr_FR: Colonne droite

en: Right Sidebar Half Page
fr_FR: Colonne droite en demi&#45;page

en: Save Options
fr_FR: Enregistrer les options

en: Scripts
fr_FR: Copie des scripts

en: Search Results for: %s
fr_FR: Résultats de recherche pour %s

en: Search results for: %s
fr_FR: Résultats de recherche pour %s

en: See Docs
fr_FR: Voir la Documentation

en: Settings saved and %s activated successfully.
fr_FR: Paramètres enregistrés et %s activé avec succès.

en: Showcase
fr_FR: Démo

en: Shutter:
fr_FR: Obturateur

en: Sidebar/Content
fr_FR: Colonne/Contenu

en: Sidebar/Content Half Page
fr_FR: Colonne/Contenu en demi-page

en: Skip to content
fr_FR: Aller au contenu

en: Skip to main menu
fr_FR: Sauter au menu principal

en: Social Icons
fr_FR: R&#233;seaux Sociaux

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
fr_FR: Désolé, vous ne pouvez pas télécharger ce type de fichier pour ce champ.

en: Statuses
fr_FR: Statuts

en: String
fr_FR: Chaîne

en: Sub-Header Menu
fr_FR: Sous Menu Header

en: Subheadline
fr_FR: Sous-Titre

en: Tagged with %1$s
fr_FR: Tag %1$ s

en: Tagged with:
fr_FR: Tagu&#233;s avec&nbsp;:

en: The Custom Front Page is disabled. You can enable it in the <a href="%1$s">theme settings</a>.
fr_FR: La page d'accueil personalisée est désactivée. Vous pouvez l'activer depuis la <a href="%1$s">page des paramètres du thème</a>.

en: The Custom Front Page is enabled. You can disable it in the <a href="%1$s">theme settings</a>.
fr_FR: La page d'accueil personalisée est activée. Vous pouvez la désactiver depuis la <a href="%1$s">page des paramètres du thème</a>.

en: The URL may be misspelled or the page you are looking for is no longer available.
fr_FR: L'URL peut être mal orthographiée ou la page que vous recherchez n'est plus disponible.

en: Theme Elements
fr_FR: El&#233;ments du Th&#232;me

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: Themes You Can Trust
fr_FR: Thèmes de confiance

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
fr_FR: Ceci est votre premier widget de page d&#39;accueil. Pour le modifier&#44; allez &#224; Apparence > Widgets et choisissez le 6&#232;me widget appel&#233; Accueil Widget 1. Le titre est &#233;galement &#233;ditable via la page d&#39;administration des widgets.

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
fr_FR: Ceci est votre second widget de page d&#39;accueil. Pour le modifier&#44; allez &#224; Apparence > Widgets et choisissez le 7&#232;me widget appel&#233; Accueil Widget 2. Le titre est &#233;galement &#233;ditable via la page d&#39;administration des widgets.

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
fr_FR: Ceci est votre troisi&#232;me widget de page d&#39;accueil. Pour le modifier&#44; allez &#224; Apparence > Widgets et choisissez le 8&#232;me widget appel&#233; Accueil Widget 3. Le titre est &#233;galement &#233;ditable via la page d&#39;administration des widgets.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr_FR: Cet article est protégé par mot de passe. Entrez le mot de passe pour visionner les commentaires.

en: This theme recommends the following plugins:
fr_FR: Ce thème recommande les plugins suivants :

en: Top Menu
fr_FR: Menu supérieur

en: Top Widget
fr_FR: Widget supérieur

en: Translate
fr_FR: Traduire

en: Upload
fr_FR: charger

en: Use minified CSS
fr_FR: Utiliser les CSS compressée

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: View all posts by %s
fr_FR: Voir tous les articles par %s

en: Visit site
fr_FR: Aller sur le site

en: Website
fr_FR: Site mobile

en: Welcome to %s!
fr_FR: Bienvenue sur %s !

en: Yearly Archives: %s
fr_FR: Archives annuel: %s

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
fr_FR: Vous pouvez revenir en arri&#232;re %s ou rechercher la page que vous demandiez

en: Your H2 subheadline here
fr_FR: Votre sous&#45;titre H2 ici

en: Your search for "%s" did not match any entries.
fr_FR: Votre recherche pour « %s » ne correspondait pas toutes les entrées.

en: Your search for %s did not match any entries.
fr_FR: Votre recherche pour %s ne retourne aucun contenu.

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
fr_FR: Votre titre, sous&#45;titre et contenu sont modifiables via les options du th&#232;me, ainsi que le bouton Action et son lien. L&#39;image sur votre droite peut &#234;tre une image ou m&#234;me une vid&#233;o YouTube si vous le souhaitez.

en: by
fr_FR: par

en: foursquare
fr_FR: FOURSQUARE

en: or enter URL
fr_FR: ou entrez l'URL

en: scroll to top
fr_FR: retour en haut

[ctx: verb]
en: Post
fr_FR: Publier

en: yyyy-mm-dd
fr_FR: aaaa-mm-jj
