Resposnive Mobile - en to da_DK translation catalogue (227 entries)

en: % Comments &darr;
da_DK: % kommentarer &darr;

en: %1$d %2$s for "%3$s"
da_DK: %1$ d %2$ s for "%3$ s"

en: %1$s %2$s
da_DK: %1$ s %2$ s

en: %1$s powered by %2$s
da_DK: %1$ s drevet af %2$ s

en: %s activated successfully.
da_DK: %s aktiveret med held.

en: %s is not installed. Please install this plugin manually.
da_DK: %s er ikke installeret. Installer denne plugin manuelt.

en: &#8249; Older posts
da_DK: &#8249; Ældre artikler

en: &#8249; Return to
da_DK: &#8249; Tilbage til

en: &larr; Home
da_DK: &larr; Hjem

en: &larr; Older Comments
da_DK: &larr; Ældre kommentarer

en: 1 Comment &darr;
da_DK: 1 kommentar &darr;

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
da_DK: 404-fejl!

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
da_DK: <span class="meta-nav"> &larr;</span> Ældre indlæg

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
da_DK: <span class="posted-on"> sendt oven på %1$ s</span><span class="byline"> af %2$ s</span>

en: Activate
da_DK: Aktivér

en: All theme settings will be lost!
da_DK: Alle temaindstillinger vil gå tabt!

en: Already installed
da_DK: Allerede installeret

en: Aperture: f&#47;
da_DK: Blænde: f&#47;

en: Archive for %s
da_DK: Arkiv for %s

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Area 1 - sidebar.php - Displays on Default, Blog, Blog Excerpt page templates
da_DK: Område 1 - sidebar.php - Vises på siderne Standard, Blog, Bloguddrag

en: Area 10 - sidebar-colophon.php, 100% width Footer widgets
da_DK: Område 10 - sidebar-colophon.php, 100% bredde footer-widgets

en: Area 11 - sidebar-top.php - Displays on the right of the header
da_DK: Område 11 - sidebar-top.php - Vises til højre på headeren

en: Area 12 - sidebar-footer.php - Maximum of 3 widgets per row
da_DK: Område 12 - sidebar-footer.php - Max 3 widgets pr. række

en: Area 2 - sidebar-right.php - Displays on Content/Sidebar page templates
da_DK: Område 2 - sidebar-right.php - Vises på siden Indhold/Panel

en: Area 3 - sidebar-left.php - Displays on Sidebar/Content page templates
da_DK: Område 3 - sidebar-left.php - Vises på siden Panel/Indhold

en: Area 4 - sidebar-left-half.php - Displays on Sidebar Half Page/Content page templates
da_DK: Område 4 - sidebar-left-half.php - Vises på siden Panel/Indhold halv side

en: Area 5 - sidebar-right-half.php - Displays on Content/Sidebar Half Page page templates
da_DK: Område 5 - sidebar-right-half.php - Vises på siden Panel/Indhold halv side

en: Area 6 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
da_DK: Område 6 - sidebar-home.php - Vises på forsiden

en: Area 7 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
da_DK: Område 7 - sidebar-home.php - Vises på forsiden

en: Area 8 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
da_DK: Område 8 - sidebar-home.php - Vises på forsiden

en: Area 9 - sidebar-gallery.php - Displays on the page after an image has been clicked in a Gallery
da_DK: Område 9 - sidebar-gallery.php - Vises på siden efter et billede er blevet klikket på i et galleri

en: Audios
da_DK: Lydbånd

en: Author: %s
da_DK: Forfatter: %s

en: CSS Styles
da_DK: CSS-styles

en: CSS Tutorial
da_DK: CCS-vejledning

en: Call to Action
da_DK: Klik her

en: Call to Action (Text)
da_DK: 'Klik her' (Tekst)

en: Call to Action (URL)
da_DK: Klik her (URL)

en: Camera:
da_DK: Kamera

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Check to disable
da_DK: Klik for at deaktivere

en: Click OK to restore.
da_DK: Klik OK for at gendanne.

en: Click here
da_DK: klik her

en: Colophon Widget
da_DK: Kolofon-widget

en: Comment navigation
da_DK: Kommentar navigation

en: Comments are closed.
da_DK: Kommentarer er lukket.

en: Content Area
da_DK: Indhold

en: Content/Sidebar
da_DK: Indhold/Panel

en: Content/Sidebar Half Page
da_DK: Indhold/Panel halv side

en: Current theme
da_DK: Nuv&#230;rende tema

en: Custom CSS Styles
da_DK: Brugerdefinerede CSS-styles

en: Custom Header
da_DK: Egen header

en: Custom Scripts for Header and Footer
da_DK: Brugerdefinerede scripts for header og footer

en: Daily Archives: %s
da_DK: Dagligt arkiv: %s

en: Default
da_DK: Standard

en: Default Blog Posts Index Layout
da_DK: Standard blogindlæg-indeks-layout

en: Default Layouts
da_DK: Standard-layouts

en: Default Single Blog Post Layout
da_DK: Standard enkelt-blogindlæg-layout

en: Default Static Page Layout
da_DK: Standard statisk side-layout

en: Disable Call to Action Button?
da_DK: Deaktiver 'Klik her'-knap

en: Disable breadcrumb list?
da_DK: Slå hierarkisk liste fra?

en: Do you want to restore the default settings?
da_DK: Vil du gendanne standardindstillingerne?

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
da_DK: Desværre blev indholdet ikke fundet. Prøv igen.

en: E-mail
da_DK: Email

en: Edit
da_DK: ændre

en: Embeds to footer.php &darr;
da_DK: Indsæt i footer.php &darr;

en: Embeds to header.php &darr;
da_DK: Indsæt i header.php &darr;

en: Enable Custom Front Page
da_DK: Aktivér brugerdefineret forside

en: Enter your Facebook URL
da_DK: Indtast din Facebook-URL

en: Enter your Google+ URL
da_DK: Indtast din Google+-URL

en: Enter your Instagram URL
da_DK: Indtast din Instagram-URL

en: Enter your LinkedIn URL
da_DK: Indtast din LinkedIn-URL

en: Enter your Pinterest URL
da_DK: Indtast din Pinterest-URL

en: Enter your RSS Feed URL
da_DK: Indtast din RSS-feed-URL

en: Enter your StumbleUpon URL
da_DK: Indtast din StumbleUpon-URL

en: Enter your Twitter URL
da_DK: Indtast din Twitter-URL

en: Enter your Vimeo URL
da_DK: Indtast din Vimeo-URL

en: Enter your YouTube URL
da_DK: Indtast din YouTube-URL

en: Enter your call to action URL
da_DK: Indtast 'Klik her'-URL

en: Enter your call to action text
da_DK: Indtast teksten til 'Klik her'

en: Enter your content
da_DK: Indtast dit indhold

en: Enter your custom CSS styles.
da_DK: Indtast brugerdefineret CSS.

en: Enter your custom footer script.
da_DK: Indtast dit brugerdefinerede footer-script.

en: Enter your custom header script.
da_DK: Indtast dit brugerdefinerede header-script.

en: Enter your foursquare URL
da_DK: Indtast din foursquare-URL

en: Enter your headline
da_DK: Indtast din titel

en: Enter your subheadline
da_DK: Indtast undertitel

en: Error 404
da_DK: Fejl 404

en: Exclude
da_DK: Udelukke

en: Facebook
da_DK: Log på med Facebook

en: Featured Content
da_DK: Fremhævet indhold

en: Focal Length:
da_DK: Fokallængde

en: Footer Menu
da_DK: Footer-menu

en: Footer Widget
da_DK: Footer-widget

en: Full Size:
da_DK: Fuld størrelse

en: Full Width Page (no sidebar)
da_DK: Fuld sidebrede (intet panel)

en: Galleries
da_DK: Gallerier

en: Gallery Sidebar
da_DK: Galleri-panel

en: Get more features with %s!
da_DK: Få flere funktioner med %s!

en: Get started here
da_DK: Komme i gang her

en: Google+
da_DK: Google +

en: Guides
da_DK: Vejledninger

en: Header Menu
da_DK: Menu

en: Headline
da_DK: Titel

en: Hello World
da_DK: Hej verden

en: Hello, World!
da_DK: hej-verden

en: Help
da_DK: Hj詬p

en: Hide Notice
da_DK: Skjule varsel

en: Home
da_DK: hjem

en: Home Page
da_DK: Forside

en: Home Widget 1
da_DK: Hjemmewidget 1

en: Home Widget 2
da_DK: Hjemmewidget 2

en: Home Widget 3
da_DK: Hjemmewidget 3

en: I have %d apple | I have %d apples
da_DK[0]: Jeg har %d apple
da_DK[1]: Jeg har %d apple

en: I'm a translatable string.
da_DK: Jeg er en streng, der skal oversættes.

en: Image Information
da_DK: Billedinformation

en: Images
da_DK: Billeder

en: In Archive
da_DK: I arkiv

en: Include
da_DK: Omfatter

en: Install
da_DK: Install駻

en: Install Now
da_DK: Installer nu

en: Instructions
da_DK: Instruktioner

en: Invalid Data for Import
da_DK: Ugyldige Data til Import

en: Latest Posts
da_DK: Nyeste artikler

en: Layout
da_DK: Udseende

en: Left Sidebar
da_DK: Venstre panel

en: Left Sidebar Half Page
da_DK: Venstre panel - Halv side

en: Live Preview
da_DK: Live-visning

en: Logo Upload
da_DK: Logo-upload

en: Main Sidebar
da_DK: Hovedpanel

en: Me too
da_DK: Også mig

en: Mobile menu toggle
da_DK: Mobil menuen skifter

en: Monthly Archives: %s
da_DK: Månedligt arkiv: %s

en: More Themes
da_DK: Flere temaer

en: Name
da_DK: Navn

en: Need to replace or remove default logo?
da_DK: Vil du ændre eller fjerne standard-logoet?

en: Newer Comments &rarr;
da_DK: Nyere kommentarer &rarr;

en: Newer posts &#8250;
da_DK: Nyere artikler &#8250;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: Nyere indlæg <span class="meta-nav"> &rarr;</span>

[ctx: Next post link]
en: %title <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da_DK: % titel <span class="meta-nav"> &rarr;</span>

en: No Comments &darr;
da_DK: Ingen kommentarer &darr;

en: No posts published yet
da_DK: Ingen indlæg endnu offentliggjort

en: No results
da_DK: Ingen resultater

en: Options Imported
da_DK: Indstillinger for importeret

en: Options Saved
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Overrides the WordPress %1sfront page option%2s
da_DK: Tilsidesætter WordPress %1sforsideindstillinger%2s

en: Page %s
da_DK: Side %s

en: Page Options
da_DK: Sideindstillinger

en: Page Title
da_DK: Sidens titel

en: Pages
da_DK: Sider

en: Pages:
da_DK: Sider

en: Paste your shortcode, video or image source
da_DK: Indsæt din shortcode-, video- eller billedekilde

en: Permanent Link to %s
da_DK: Permanent link til %s

en: Pings&#47;Trackbacks
da_DK: Pinger / Trackbacks

en: Posted in %1$s
da_DK: Bogført i %1$ s

en: Posted in %s
da_DK: Udgivet i %s

en: Posted on
da_DK: Indsendt på

en: Posts navigation
da_DK: Indlæg navigation

en: Posts tagged %s
da_DK: Artikler med mærket %s

[ctx: Previous post link]
en: <span class="meta-nav">&larr;</span> %title
da_DK: <span class="meta-nav"> &larr;</span> % titel

en: Quick Tutorial
da_DK: Kort vejledning

en: Quotes
da_DK: Citater

en: RSS Feed
da_DK: RSS-feed

en: Read more %s
da_DK: Læs flere %s

en: Read more &#8250;
da_DK: Læs mere &#8250;

en: Ready to publish your first post?
da_DK: Klar til at udgive dit første indlæg?

en: Responsive II
da_DK: Lydhør II

en: Responsive Theme
da_DK: Responsive-tema

en: Restore Defaults
da_DK: Gendan standarder

en: Right Sidebar
da_DK: Højre panel

en: Right Sidebar Half Page
da_DK: Højre panel - Halv side

en: Save Options
da_DK: Gem indstillinger

en: Scripts
da_DK: Instrukser

en: Search Results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

en: Search results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

en: See Docs
da_DK: Se dokumentationen

en: Settings saved and %s activated successfully.
da_DK: Indstillinger gemt og %s aktiveret med held.

en: Showcase
da_DK: Fremvisning

en: Shutter:
da_DK: Lukker:

en: Sidebar/Content
da_DK: Panel/Indhold

en: Sidebar/Content Half Page
da_DK: Panel/Indhold halv side

en: Skip to content
da_DK: Spring til indhold

en: Skip to main menu
da_DK: Gå til Hovedmenu

en: Social Icons
da_DK: Sociale ikoner

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
da_DK: Desværre, kan ikke du overføre denne filtype for dette felt.

en: Statuses
da_DK: Statusser

en: String
da_DK: Streng

en: Sub-Header Menu
da_DK: Subheader-menu

en: Subheadline
da_DK: Titel 2

en: Tagged with %1$s
da_DK: Markeret med %1$ s

en: Tagged with:
da_DK: Mærke:

en: The Custom Front Page is disabled. You can enable it in the <a href="%1$s">theme settings</a>.
da_DK: Den brugerdefinerede forside er slået fra. Du kan slå den til i <a href="%1$s">temaindstillingerne</a>

en: The Custom Front Page is enabled. You can disable it in the <a href="%1$s">theme settings</a>.
da_DK: Den brugerdefinerede forside er slået til. Du kan slå den fra i <a href="%1$s">temaindstillingerne</a>

en: The URL may be misspelled or the page you are looking for is no longer available.
da_DK: URL-adressen kan være stavet forkert eller den side, du leder efter findes ikke længere.

en: Theme Elements
da_DK: Layout-elementer

en: Theme Options
da_DK: Temafunktioner

en: Themes You Can Trust
da_DK: Temaer du kan stole på

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
da_DK: Dette er din første widget-boks på forsiden. For at redigere den skal du gå til Udseende> Widgets og vælge den 6. widget fra toppen i område seks kaldet Hjemmewidget 1. Titlen kan også ændres.

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
da_DK: Dette er din anden widget-boks på forsiden. For at redigere den skal du gå til Udseende> Widgets og vælge den 7. widget fra toppen i område seks kaldet Hjemmewidget 2. Titlen kan også ændres.

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
da_DK: Dette er din tredje widget-boks på forsiden. For at redigere den skal du gå til Udseende> Widgets og vælge den 8. widget fra toppen i område seks kaldet Hjemmewidget 3. Titlen kan også ændres.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
da_DK: Artiklen er beskyttet af kodeord. Indtast kodeordet for at se kommentarerne.

en: This theme recommends the following plugins:
da_DK: Dette tema anbefaler følgende plugins:

en: Top Menu
da_DK: Topmenu

en: Top Widget
da_DK: Topwidget

en: Translate
da_DK: Overæt

en: Twitter
da_DK: Følg os på Twitter

en: Upload
da_DK: send

en: Use minified CSS
da_DK: Brug minified CSS

en: Videos
da_DK: Videoer

en: View all posts by %s
da_DK: Se alle artikler af %s

en: Visit site
da_DK: Bes&#248;g site

en: Website
da_DK: Webside

en: Welcome to %s!
da_DK: Velkommen til %s!

en: Yearly Archives: %s
da_DK: Årligt arkiv: %s

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
da_DK: Du kan vende tilbage %s eller søge efter siden, du ledte efter.

en: Your H2 subheadline here
da_DK: Din H2-overskrift her

en: Your search for "%s" did not match any entries.
da_DK: Din søgning efter "%s" svarede ikke til nogen poster.

en: Your search for %s did not match any entries.
da_DK: Din søgning efter %s matchede ikke noget indhold.

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
da_DK: Din titel, undertitel og indholdet er redigerbar fra Theme Option. Billedet i den højre side kan være et billede eller endda YouTube-video, hvis du vil.

en: by
da_DK: af

en: foursquare
da_DK: Foursquare

[ctx: noun, job positions]
en: %d post | %d posts
da_DK[0]: %d indlæg
da_DK[1]: %d indlæg

en: or enter URL
da_DK: eller Indtast URL

en: scroll to top
da_DK: Til toppen

[ctx: verb]
en: Post
da_DK: Indlæg

en: yyyy-mm-dd
da_DK: åååå-mm-dd
